čtvrtek 25. června 2015

Hurá domů a ochočení

Hurá domů

Už nadešel ten den! Máte si svou korelu přivést domů. Ale platí, čím delší cesta, tím hůře. Nejlepší je, když ji kupujete třeba od souseda. :) Stačí jí dát do přepravky a skoro žádný stres. Ale co je nejhorší? Představte si, že bydlíte v Brně, ale korelu si máte dovézt až z Prahy. Co chudák ona? Výrazně doporučuji najít nějakého jiného chovatele co možná nejblíž. Korelu musíte dát do přepravky. V žádném případě ji třeba nedržte v ruce! Dejte si přepravku na klín, zvolte co nejkratší cestu a dbejte na to, aby se přepravka co nejméně nakláněla. Pokud máte korely dvě, dejte každou do jiné přepravky. 
Doma ji dejte do připravené klece. Musí tam ale sama. Přepravku otevřete a dejte ji do klece. Chvilku to možná bude trvat, ale je to důležité. Každá korela je jiná. Třeba náš Ferda tam vklouzl hned a proletěl všechny prolézačky. :) Buďte s ní co nejvíce.
Přepravka může být i plastová, ale já doporučuji spíše dřevěnou a aby se v ní pták neotočil vůbec nebo velmi špatně. Mohl by se pak zranit.
Přepravku si můžete vyrobit i samy doma. :)

Ochočení

První dny si bude korela zvykat. Nejdříve stůjte od klece nějaké 2 metry a postupně se přibližujte a mluvte na ni. Opakujte několik dní až se nebude vůbec bát. Krmení a vodu podávejte jen jedním otvorem. Nedělejte neočekávané pohyby. Po nějaké době si korela na svůj nový domov zvykne a vy ji můžete začít učit. Jsou 2 možnosti. 1. možnost se dočtete všude. 2. možnost mám od jednoho známého a myslím, že ji skoro nikdo nezná,

1. možnost: Do klece dejte ruku. Vždy jen na chvilku. Korela se nejdříve bude bát, ale když to budete opakovat několikrát za den, její strach odpadne. Pak pomalu dávejte ruku k jejím nohám dokud si na ni nestoupne. A nakonec ji můžete začít hladit. Chce to ale trpělivost. Bude to trvat hodně dlouho, ale zase to záleží na charakteru korely. Nakonec ji můžete pustit. K tomu se ale rozepíšu až u 2. možnosti. 

2. možnost: Záleží na člověku, ale tahle možnost mi vyhovuje více. A fungovala hodně rychle. Nemůžu
ale zaručit, že to u vaší korely bude taky tak. Ještě k té 1. možnosti: Napsala jsem to tak jak si to pamatuji z mých studií po internetu, ale s touhle možností nemám skoro žádnou zkušenost, takže jsem to napsala jen tak heslovitě. U 2. možnosti se budu snažit napsat to co nejlépe.
Tato možnost je opak té druhé. Do klece ruku rozhodně nedávejte. Kromě teda dávání krmení a vody. Korela pak bude mít pocit bezpečí a do klece se bude vracet, když třeba bude mít strach atd. Až si na svůj domov zvykne, můžete jí hned pustit. Odstraňte nebezpečné předměty, zavřete okna i dveře. A nejlépe i zakryjte okna a všechny věci co nechcete aby vám zničila či pokakala. Korele to bude trvat než si na nové prostředí zvykne, takže bude do všeho narážet. Nikdy jí nenechávejte samotnou. A jak to bylo u mě? Ferda seděl na kleci zebřiček a já jsem k němu přišla. Neuletěl! Naopak! Začal si hrát s mými vlasy. Uchopila jsem svůj pramen vlasu a dala si ho k ramenu a lákala jsem ho. Kupodivu přišel. Ale hned uletěl. Při 2. pokusu už zůstal. A hned tentýž den jedl i z ruky. Takže takhle to bylo u mě. U vás to může být úplně jinak. Třeba u vaší korely bude lepší možnost č. 1. U 2. možnosti můžete korelu nalákat třeba na piškot či jablko. Nedoporučuji zrcátko než si na vás korela plně zvykne. Může se pak na něho zafixovat a už ji neochočíte. A nebo taky ano. Jak jsem říkala. Každá korela je jiná a nikdy neodhadnete co udělá. Vždy vás může překvapit! Kdoví? Třeba vymyslíte 3. možnost! Protože co je dobré pro 30 korel, nemusí být dobré pro 1 korelu. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat